תופעות משבר האקלים – פילים, דולפינים ובני אדם

אחת מכותרות החדשות בחלקו הפנימי של העיתון הווירטואלי לכדה את עיני. התגלתה הסיבה למוות המוני של פילים בבוטסאונה. עד כה ידעתי שבני אדם הורגים פילים, לשיניים שלהם יש סגולות מרפא, בעיני אנשים מסוימים, וחלק נהרג לצורך שימוש בשיניים לצורכי נוי. הפעם התברר שהמוות של מאות פילים אף הוא בידי האדם אך בצורה עקיפה וכמעט בלתי נתפסת על הדעת. מדענים גילו שהסיבה היא בקטריה שנקראת בקטריה כחולה שתמיד נמצאה במים. הבקטריה, כתוצאה מההתחממות הגלובלית שנגרמת על ידי פליטת גזי החממה, עברה שינוי עד שהפכה רעילה רק עבור הפילים ולא עבור יתר בעלי החיים.

בצידו השני של הגלובוס התגלתה תופעה מעניינת נוספת. כתוצאה מהסגר שהוטל בהונג קונג, תנועת  הספינות בתעלות שבעיר הופסקה כמעט לחלוטין, והנה ראה זה פלא בתעלות החלו להופיע מחדש דולפינים לבנים שנחשבו עד כה כזן שעומד בפני סכנת הכחדה. ניתן לומר, ואני מעריך שיכתבו על הנושא מאמרים רבים, שהטבע דאג ליצור וירוס המשבש את כל מה שהאדם בנה כדי להביא את העולם לאיזון הדרוש לקיום מערכת החיים. כתוצאה מכך הטבע חוזר למצבו המאוזן.

משבר האקלים מצד אחד והתופעות המתרחשות של התחדשות כתוצאה משינוי ההרגלים של בני האדם בתקופת וירוס קורונה. שני מרכיבים אלה נותנים לנו בני האדם אפשרות של בחירה. הכרה שאנחנו חיים במערכת אינטגרלית, מערכת שלכל פרט בה יש תפקיד חשוב לדומם, לצומח, ולחי וכל פרט במערכת קשור ליתר הפרטים בצורה גלויה או סמויה שעדיין לא גילינו אותה. הקשרים הללו מחייבים את כולם (דומם, צומח, וחי מקיימים זאת באופן אינסטינקטיבי) כולל האדם שחשב והתנהג עד כה כאילו שהוא חי מחוץ למערכת, או יותר נכון שהמערכת נוצרה ומתקיימת על מנת לשרת אותו. הכרה זו תחייב את בני האדם להתחבר סביב כל העולם. 

האנושות, הרוצה להמשיך לחיות על הכוכב הזה מבלי להיות מושמדת או לסבול כתוצאה מתופעות הלוואי של משבר האקלים, תאלץ לשנות את היחס בין מדינות, בהבנה שהגבולות המלאכותיים לא מגינים על שום מדינה ולפעול כאיש אחד בלב אחד ליצירת עולם טוב, נקי ובריא יותר.