עולם, האם אתה שומע?

במרחבים טבעיים יש הרגשת שלווה

עולם, האם אתה שומע? אנושות יקרה, האם את מקשיבה? שנת 2020 באה להגיד לך משהו. היא לא איזה בדיחה או סרט רע. האמת היא, שאנשים לא ממש חושבים שיש משמעות להתרחשויות, הם רק רוצים לברוח מכאב. לחזור למוכר, לברוח מהר מהר שהכול יעלם. לא משנה שהחיים הרגילים לא באמת היו כאלה טובים. כמה התלוננו והתאכזבנו ואפילו התייאשנו , זה לא משנה ברגע שהזיזו לנו את הגבינה, חזרנו להיות עכברים קטנים במבוך. לחיים אנושיים יש משמעות. מטרה גבוהה. לא נולדנו רק כדי לעשות שופינג, לעבוד ולמות. כולנו חיים בתוך מערכת גדולה, הטבע. בעינינו הטבע זה פרחים, ציפורים וחיות אבל למעשה מערכת הטבע, כוללת את כל היקום מחלקי האטומים ועד הכוכבים, את כל הקיים. המערכת היא אינטגרלית, ובה כל החלקים קשורים ותלויים זה בזה לחלוטין. המערכת נמצאת בהתפתחות מתמדת כל העת, ושואפת ליתר איזון וחיבור בין כל חלקיה, בין כל הרמות  רמות הדומם, צומח וחי.

גם אנחנו, כל האנושות וכל אחד ואחת מאיתנו, שייכים למערכת הזו. אנחנו לא שליטים שלה ולא צופים עליה מהצד. זה אומר שהאנושות מתנהלת לה בהנחה שגויה שהיא קיימת בפני עצמה, ושאין לה קשר אמיתי לכל הסובב אותה. מקסימום התפקיד שלנו הוא להשתמש בכל מה שסביבנו וליהנות כרצוננו. הבעיה היא שהרצון האנושי ליהנות, הוא לטובתנו האישית, ועל חשבון אחרים. במערכת שבה כולנו מקושרים ומאוזנים זוהי גישה שמציבה את הנוהג כך במסלול התנגשות עם המערכת עצמה. 

איזו הרגשה מיוחדת יש כשנמצאים במרחבים טבעיים. הרי אנחנו יודעים שבטבע בעלי החיים נמצאים במלחמת הישרדות תמידית, אז איך זה שיש ממש הרגשה אחרת, של יופי ואפילו שלווה שם. זה פשוט לא הגיוני איך כשמוציאים את האנשים מהמשוואה יש כמעט הרגשה של קדושה. חיינו מלאים בסבל וצער כי אנחנו פועלים בניגוד לחוקי הטבע החברתיים שהבסיסי שבהם הוא – חוק הערבות. כולם קשורים ותלויים זה בזה, ולכן מתנהלים בהתחשבות ובנתינה. כל הרמות חוץ מאיתנו.

שנת 2020 כולל הקורונה, אסונות הטבע וכל מה שמחכה לנו חס ושלום בדרך אם לא נשתנה, הכל בא כדי לגרום לנו להבין שההתנהלות האנושית עצמה היא הגורם לכל הסבל והחולי בחיינו. הטבע מנסה לגרום לנו לרצות להתאזן, ולטפל בטיב היחסים והקשרים האנושיים. מקשרים של ניצול, כבוד ושליטה ליחסים של התחשבות, נתינה ועזרה הדדית. בגלל שאנו לא משתנים, הצרות ימשיכו עד שנבין. זה לא חייב להמשיך כך, זה בידינו לשנות ולהבריא מכל הבעיות ולחיות חיים מאושרים כחלק אינטגרלי מהטבע – מרמת בני האדם! טבע יקר, למד אותנו לאהוב. אנחנו מקשיבים.