מחאת הצעירים על הטיפול במשבר האקלים

בתקופה האחרונה, צעירים בכל העולם מתחילים בפעילות ציבורית על מנת לעורר את הממשלות בארצות שבהם הם חיים לטפל בנושא משבר האקלים שכיום כבר אין כמעט מערער על קיומו.

יש בכך הגיון רב, יותר ממה שנראה ממבט ראשון, היות והתהליכים המשפיעים על משבר האקלים הם איטיים ולכן פעילות המתבצעת היום תשפיע בפועל רק כאשר הצעירים האלה כבר יהיו בוגרים והם אלה שיצטרכו להתמודד עם המצב.

האיטיות, היחסית, של תהליכים המשפיעים על האקלים הם אחד המכשולים הראשיים לעצם ההכרה שהעולם נמצא במצב של משבר באקלים, ולכן מעודד לראות אנשים צעירים שיעזבו דף אינטרנט שלא עולה תוך 10 שניות מטפלים בנושא שבו יראו תוצאות בעוד שנים רבות.

ללא ספק הנערה שהתחילה את פעילות הדור הצעיר בנושא המשבר היא גרטה טונברג משוודיה, שהמסע שלה ממחאה עם שלט ליד הפרלמנט השוודי ועד מעמד של פעילה עולמית עטורת פרסים מעורר השראה והתפעלות כאחד. מאותה מחאה עם השלט צמחה הפגנה עולמית של תלמידים שמחו, כל אחד בארצו, על אזלת היד של הממשלות בטיפול בנושא האקלים.

גרטה טונברג בולטת בדיבור הישיר שלה ובביקורת הנוקבת והברורה שהיא מעבירה, חלק מההצלחה שלה נובע ללא ספק מהקול הישיר והברור הזה בעולם של הסברים מפותלים שכנראה מסתירים אינטרסים וחוסר מעש.

ההפגנה העולמית של הצעירים שהתגייסו על מנת לדרבן את הממשלות שלהם לטפל בנושא האקלים מעודדת ממספר סיבות. כבר הזכרנו את העובדה הפשוטה שככל הנראה הם הדור שיצטרך להתמודד עם הנושא בצורה יותר רצינית, אבל גם בטווח הקצר יכול להיות למחאה כזו אפקט חשוב. מדענים נוקבים בחלון של 12 שנה שבו ניתן להפוך את התהליך ולמחאת הצעירים יש משקל רב ביישום תהליכים שיסייעו להפיכת התהליכים שגורמים למשבר האקלים.

בחודשים האחרונים מחאת הצעירים, וגם מחאות של ציבורים אחרים, נבלעו במערבולת שיצרה מגפת הקורונה אבל מצד שני השפעות הקורונה הם בדיוק מה שנדרש בימינו, שזה בעיקר הפחתת העומס של פעילות האדם.

מחאת הצעירים מצטרפת לשינוי תפיסה של ארגונים ומפעלים ברמה גלובלית שמכירים בנחיצות השינוי בתפיסה של האדם מניצול לשיתוף, וביחד נותנים תקווה לעתיד טוב יותר לכדור הארץ.