הצד הכלכלי של משבר האקלים

למשבר האקלים יש השפעה גדולה על הכלכלה

דיון על משבר האקלים היה עד לאחרונה ערכי במהותו. נידונו השפעות שונות של המשבר בתחומים שונים של החיים אבל הצד הכלכלי היה יחסית בשוליים ולא זכה להתייחסות משמעותית. המצב הזה משתנה בזמן האחרון והדיון של ההשפעות שיש למשבר האקלים על הכלכלה עולות לדיון בפורומים המרכזיים ביותר. סקירה קצרה מבהירה באופן מאד חד מדוע הנושא עלה לדיון.

כבר לא מדובר על דובי קוטב שאין להם קרחונים לישון עליהם אלא על שינויים מאוד משמעותיים בכלכלות העולמיות. לפי דוח שיצא בסוף 2019, משבר האקלים צפוי לגרום להקטנת הכלכלה העולמית ב-7%, בישראל הצפי הוא לירידה של 4% וחשוב לזכור שההערכה הזו נעשתה לפני שהקורונה פרצה לחיינו ועצרה תחומים מרכזיים בכלכלה העולמית והמקומית.

הפגיעה הכלכלית הבולטת ביותר היא אירועי קיצון שמתרחשים בתדירות יותר גבוהה עקב משבר האקלים. לדוגמא, השריפות המתחוללות ממש בימים אלה במדינות שונות בארה"ב. אירועים כמו השריפות האלה כמובן התרחשו גם בעבר היותר רחוק, אבל משבר האקלים גרם לתדירות יותר גבוהה שלהם וכן להחרפה משמעותית בעוצמה שלהם.

לאירוע כמו שרשרת הדליקות בארה"ב יש תג מחיר מאוד גבוה שמוערך במיליארדי דולרים. לא תמיד הרכוש שנשרף מבוטח באופן מלא וגם במידה ויש ביטוח לוקח זמן מאוד ארוך להחזיר את האזור שנפגע בשריפה לתפקוד רגיל. השריפות הן דוגמא לצד הכלכלי של משבר האקלים שקל להבחין בו, השפעות פחות בולטות, אבל לפעמים יותר משמעותיות, הן דווקא כאלה שהמספרים המעורבים בהם לא נשמעים מפחידים. עלייה של מעלה או שתיים בממוצע השנתי לא נשמע מאוד משמעותי, אבל שינוי כזה יכול להוביל לירידה חדה ביבולים מה שגורם בטווח המיידי לעליית מחירים ובטווח הארוך יכול לגרום למצבים של חוסר מזון למדינות שלמות.

המאמרים ומחקרים מראים, מעבר למספרים ולנתונים, על שינוי גישה משמעותי. הנחת העבודה עד כה, שלא תמיד נאמרה באופן גלוי, הייתה שהטבע הוא משאב ללא גבול שאפשר לקחת ממנו לפי הצורך בלי שיש לפעולה הזו עלות. היום ברור שזה לא המצב, וחברות נדרשות להתחשב בעלות הסביבתית של פעילות שלהן ולא נותר אלא לקוות שהפן הכלכלי יצטרף לגורמים שיעזרו לאנושות לפתור את בעיית האקלים, למען הדורות הבאים.